fbpx

Včasné rána sú magické. Je to tá chvíľa, keď doslova cítime energiu prichádzajúceho dňa vo vzduchu. Príroda sa zobúdza. Vtáky veselo štebocú. Všetko navôkol ožíva. Cítime novú nádej a silu vo svojom srdci. Stratia sa strachy, pochybnosti, ktoré nás v noci obklopovali.

Príroda, naša matka Zem, funguje v cykloch, ktorých sme i my súčasťou. Aj keď sa od nej vzďaľujeme, životom akým v súčasnosti žijeme. Energie sa v prírode nielen menia počas dňa, ale i počas celého roka. Byť v súlade s prírodou je podľa ájurvédskeho učenia byť zdravý.

Čaro včasného vstávania

Podľa ájurvédskeho učenia je potrebné vstávať pred šiestou hodinou rannou. Práve čas medzi 2. – 6. hodinou rannou je pod dominanciou vata dóše, to je energie pohybu a premenlivosti. Vstávanie v brahma muhurte prináša zdravie pre telo, myseľ i dušu. Samotný fyzický úžitok je veľmi znateľný – lepšie trávenie, viac energie a zahnanie pochmúrnych myšlienok.

Čas medzi 6. – 10. hodinou ráno patrí pod dominanciu kapha dóše, teda energii pomalosti a nehybnosti. Dajme tomu, že vstanete po šiestej hodine rannej, teda v čase kaphy. Najmä teraz, keď rána sú chladné a tmavé, nás láka ostať v teplej posteli dlhšie. Ak však spíme dlho pravidelne a jednáme svojim konaním proti rytmu prírody, usadí sa v našom tele pomalosť až nehybnosť. Aj po dlhom spánku máme pocit ospalosti, únavy a otupenosti. Máme menej energie, tým pádom horšie trávenie a nižšiu motiváciu.

Zachyťte túto výnimočnú dobu pre vlastný rast

Čas medzi 4. až 6. hodinou rannou je považovaný za najlepšie obdobie pre aktivity ako je joga a meditácia. Myseľ je ráno jasná a svieža, ešte málo zaťažená povinnosťami a informáciami. Takisto je to skvelé obdobie pre samoštúdium, či štúdium s guru.

Čaro tejto doby je ukryté v gunách. Sú to akési „vlastnosti“ prírody, prostredníctvom ktorej pôsobí kozmická inteligencia. Celá príroda je zložená z troch základných vibrácií, vlastností: sattva, radžas a tamas. Môžeme si ich predstaviť pod pojmami modernej fyziky ako hmotu a antihmotu.

Radžas predstavuje energiu, tamas hmotu meniacu svoju podobu a sattva je inteligencia, jas. Tri guny navzájom na seba pôsobia, ovplyvňujú a vzájomnou závislosťou vytvárajú rozmanitosť.

Brahma muhurta a guny

Všetky guny majú v prírode svoj čas pôsobenia, svoju rolu. V noci vládne tamas. Tma zahaľuje všetko dookola, vrátane našej mysle. Myšlienky v tejto dobe sú pochmúrnejšie, objavujú sa strachy, pochybnosti, neistota. Je to obdobie ideálne pre osviežujúci spánok.

Cez deň, keď slniečko svieti, je obdobie sattvy. Prechod medzi dňom a nocou (východ a západ slnka) je pod vládou radžasu, teda zmeny. Charakter radžasu ovplyvňuje to, či je prechod k tamasu alebo k sattve. Práve to má veľký vplyv na našu myseľ.

Skoré ráno (medzi 4.-6. hod.), teda čas brahma murta, je obdobie radžasu, ktorý prechádza do sattvy. Sattva guna sa prejavuje ako čistota, vnútorný jas, spokojnosť, radosť a vnútorný pokoj. Máme túžbu starať sa o seba a ostatných. Sme ušľachtilí a vznešení.

Ak sa snažíme o navodenie sattvického stavu mysle, toto obdobie nám bude veľmi nápomocné a pomôže získať prístup k vnútornej múdrosti. Vstávanie v čase brahma muhurty prináša do života sviežosť, pocit energie, tvorivosť a vznešenú inšpiráciu.

Namasté

Pozrite si i články o zdravom dennom režime či vplyve ročných období.