Prípravné cvičenia sú významnou časťou jogového tréningu. Ich úlohou je pripraviť telo nielen na pokročilejší jogový tréning, ale i na bežný deň, pre dobrú fyzickú i psychickú kondíciu.
Význam prípravných cvičení spočíva v:
- zlepšení ohybnosti kĺbov a šliach
- získaní sily a pružnosti svalov
- spočinutí v prítomnom okamihu
V jogovom tréningu existuje mnoho prípravných cvičení, ktoré môžu mať charakter posilňovací či uvoľňovací, dynamický či statický.
Významnú časť prípravných cvičení, s ktorými sa na hodinách jogy často stretnete, sú dynamické prípravné cvičenia. Tu patrí napríklad i známa jogová zostava Pozdrav Slnka, takisto i menej známy Pozdrav Mesiaca či zostava Khatupranam. Dynamické cvičenia pomáhajú budovať svalovú hmotu, zlepšujú funkčnosť srdcovocievnej a dýchacej sústavy a takisto prispievajú k zvyšovaniu adaptability organizmu.
Ďalšou významnou skupinou sú Pawanmuktasány. Ide o skupinu prípravných cvičení, ktoré sú rozdelené podľa oblasti pôsobenia na kĺbový a tráviaci systém, či zostava cvičení na uvoľnenie energetických blokov v organizme.
Ďalšiu významnú oblasť tvoria obľúbené spinálne cvičenia, zamerané hlavne na posilnenie chrbtového svalstva a svalov, ktoré upínajú jednotlivé stavce chrbtice.
V neposlednom rade treba spomenúť spomalené pohyby, pri ktorých sa vykonáva akýkoľvek pohyb pri vopred zvolenej činnosti veľmi pomaly, či párové cvičenia, ako i harmonizačná orgánová zostava, ktorá harmonizuje energiu jin a jang v jednotlivých dráhach a hlavných orgánoch tela.
A čo dodať záverom? Už čoskoro Vám predstavím hore spomenuté cvičenia i bližšie, aby ste mohli rozvíjať svoju jogovú prax krok po kroku.