Nosové dutiny tvoria v lebke systém dutín, ktoré sú navzájom poprepájané a sú naplnené vzduchom. Práve vďaka tomu je naša hlava ľahšia a náš hlas je zvučnejší. Nosové dutiny sú vstupnou bránou pre dýchací systém.
O zdravie tejto oblasti sa jogíni starajú očistnou technikou zvanou „džala néti“. Táto technika slúži na preplach nosovej dutiny slanou vodou. V súčasnej dobe nadobudla na popularite a mnohí lekári ju odporúčajú ako pomoc pri alergiách a pri ochoreniach dýchacích ciest.
Výplach nosa (nájdete ju aj pod pojmom nosná sprcha) sa odporúča vykonávať pravidelne každé ráno. Pomáha očistiť nosnú dutinu od hlienu a iných dráždivých látok, ako sú peľ a prachové častice.
Ako postupovať pri výplachu nosa:
- Do konvičky na výplach nosa si pripravte vlažnú vodu (cca 2,5 dcl), v ktorej rozpustíte 1/2 čajovej lyžičky soli (mnohokrát je súčasťou zakúpenej konvičky i malá odmerka na soľ). Niektoré zdroje odporúčajú vodu prevariť a nechať vychladnúť.
- Predkloňte sa nad umývadlo a hlavu mierne vytočte , aby ste sa dívali bokom. Priložte konvičku k nosnej dierke (je lepšie začať tou, ktorá je viac priechodnejšia) a potvorte mierne ústa.
- Pomaly nakloňte konvičku. Voda začne sama vytekať druhou nosnou dierkou.
- Preplach nosa ukončíme, odtiahnutím konvičky. Zdvihneme hlavu, necháme vytiecť vodu a poriadne vyfúkame zvyšok vody. Tejto časti je treba venovať zvýšenú pozornosť a dbať o to , aby v dutinách neostala voda. Tá by totiž mohla spôsobiť zápal.
- Obsah konvičky postačí na výplach oboch nosných dierok. Preto nezabudnite strany prestriedať.
Ak po očiste nosa zaradíte krátku rannú pránajámu, budete vnímať rozdiel ešte viac a zážitok z pránajámy bude ešte väčší.
Namasté